Novemberspil

Novemberspillet



I 2022 opfører HATS musicalen 'Skammerens Datter', som er en dramatisk historie kendt fra både film og de populære romaner af samme navn.


Skammerens Datter handler om den faderløse Dina, der ligesom sin mor her en særlig evne til at se direkte ind i folks sjæl og se deres skam og mørkeste hemmeligheder. En evne som gør det svært for den unge pige at finde venner, da ingen vil møde hendes blik.

Da Fyrst Ebnezer bliver myrdet, må Skammeren og Skammerens datter tage rejsen til Dunark. Tronarvingen, den unge og godhjertede, men selvdestruktive og halvalkoholiske Nicodemus, er blevet fundet med blod på skjorten og kniven i hånden, men kan ikke huske at have begået noget mord. Derfor bliver det Skammeren og Dinas opgave at afsløre hans synd med deres dybe blikke. 


Skammerens Datter er en historie om heltemod, kærlighed og venskab. Forestillingen kræver et stort cast af både børn og voksne. Vi afholder audition på Agerbæk Skole den 26. juni.



Kunstnerisk ledelse


Instruktør: Helene Dahl Kruse


Koreograf: Anne Boel


Korleder: Rebecca Astrup Hansen


Orkesterleder: Alfred Storm Laursen



Om Novemberspillet


HATS opfører hvert år en musical i uge 47. Novemberspillet er for unge og voksne i alderen 16 år og opefter, som kan lide at danse, synge og spille teater.


Vi holder til i Agerbæk, hvor vi øver på skolen, Debelvej 23.


HATS er drevet af frivillige kræfter og vi kan altid bruge flere hjælpende hænder til:

  • Scenebygning
  • Rekvisitter
  • Kostumer
  • Hår
  • Sminke
  • Musik


Kunne du tænke dig at blive en del af HATS' kreative team?
Så kontakt bestyrelsen og fortæl os, hvad du kan hjælpe med.

Tidligere forestillinger


2021 - Flash Dance,
Simon Salskov

2019 - Klokkeren fra Notre Dame, Kim Hartwich >>>

2018 - Hairspray, Gert Møller Jensen >>>

2017 - Take a Chance, Helene Dahl

2016 - ASKEPOP, Simon Salskov

2015 - The WIZ, Simon Salskov >>>

2014 - Frøken Nitouche, Søren Kragh Pedersen >>>

2013 - Pippi, Martin Svinkløv >>>

2012 - Annie, Simon Salskov >>>

2011 - Skatteøen, Kevin Chrisensen >>>

2010 - Peter Pan, Martin Svinkløv >>>

2009 - Folk og Røvere i Kardemommeby, Kathrine Lund >>>

2008 - Grease, Gert Møller Jensen >>>

2007 - Ronja Røverdatter, Gert Møller Jensen >>>

2006 - Et Juleeventyr, Gert Møller Jensen 

2005 - Honk, Simon Salskov 

2004 - Snehvide, Simon Salskov >>>

2003 - Klokkeren fra Notre Dame, Gert Møller Jensen




2002 - Hair, Jens Frausing Sørensen >>>

2001 - Bølle Bob, Tenna Rude Duedal 

2000 - Skatteøen, Jens Frausing Sørensen 

1999 - Brødrene Løvehjerte, Hanne Meyer 

1998 - Troldmanden fra Oz, Mette Sandager 

1997 - Styrmand Carlsens flammer, Danny Bruslund 

1996 - Oliver Twist, Bent Rasmussen 

1995 - Syv Brude til Syv Brødre, Hanne Meyer 

1994 - Aladdin, Jens Jager 

1993 - Ronja Røverdatter, Henrik Jönch Clausen 

1992 - Annie get your Gun, Danny Bruslund 

1991 - Mød mig på Cassiopeia, John Meyer 

1990 - Landmandsliv, Kirsten Vestergaard 

1989 - Røverne fra Rold, Holger Vad 

1988 - Oklahoma, Kirsten Vestergaard 

1987 - Melodien, der blev væk, Finn B. Jørgensen 

1986 - En tur i Dyrehaven, Finn B. Jørgensen